sanitace výdejníků vody (watercoolerů)

 

Co je sanitace výdejníků vody (watercoolerů) ?

 
Sanitace je úplné vyčištění a desinfekce všech vnitřních vodních cest - tedy míst, kudy voda protéká při stáčení. Tyto sanitace jsou důležité pro zachování mikrobiologické čistoty a stability stáčené vody a jsou doporučeny SZU ČR.

 
 
 
 

sanitace

 
V každém watercooleru při používání jakékoliv balené vody se začne po cca. třech měsících provozu začít tvořit tzv. biofilm. Tento biofilm se tvoří výhradně na plastových plochách, které jsou ve styku s vodou a je vhodným prostředím pro množení bakterií (pozn. - naše watercoolery obsahují minimální množství plastových dílů, většina částí je z nerez oceli). Proto je nutné zajistit naprostou čistotu a nezávadnost vnitřních vodních cest jejich desinfekcí - sanitací. K podobnému množení bakterií dochází v jakékoliv balené vodě po otevření lahve a přístupu vzduchu, který tyto bakterie obsahuje. Jde však o nepatogenní bakterie, které mohou např. měnit senzorické vlastnosti stáčené vody, zdraví jsou škodlivé minimálně.

Postup sanitací jsme vypracovali dle platné legislativy a doporučení SZU s použitím nejmodernějších detergenčních prostředků, které zaručují naprostou čitotu vodních cest vysanitovaného watercooleru a to bez rizika kontaminace následně stáčené vody. Po sanitaci náš technik opatří watercooler štítkem s datumem další sanitace, a tak máte přehled o tom, kdy je vhodná další sanitace vašeho watercooleru.